poniedziałek

Bajki, Bajeczki...
*
Ostatnio postanowiłam posiedzieć z Kacperro przed telewizorem i pooglądać "baje", jak to mój synek mówi. Pierwsze 10min przebolałam, z upływem następnych chwil, czułam coraz to większe zmartwienie, niepokój i przerażenie. 
Kacpi zaczął pięknie powtarzać słowa i gesty. Wszystkie nowe bodźce odbiera prawidłowo i bardzo silnie na nie reaguje.
Kiedyś, nie powiem że nie oglądałam tych bajek, ale nie zwracałam na nie uwagę tak jak teraz.
Weźmy na początek takie Winx- Klub Winx (ang. Winx Club) –Włosko-Amerykański serial animowany wy produkowany przez Rainbow S.r.l. opowiadający o grupie nastoletnich czarodziejek używających magii do obrony świata.
I tu zaczynają się schody, dzieci nie widzą tego co my, ale maluchy biorą przykład. Jaki przykład dają jakieś nastoletnie dziewuszki które są ledwo ubrane? Siedzą Panny w szkole i jedyne co robią to albo gadają na lekcji, piszą smsy albo modlą się do zegara aby już przerwa była. A potem dziwne że dzieci się nie skupiają na lekcji. A ile agresji w tej bajce. Jak kogoś obrazić, jak się zemścić, jak ukarać i jak spuścić porządne manto, o tym dokładnie jest ta bajka. Bajeczka niby o nastolatkach a mowa o ślubie z księciem, zranionym serduszku bo książę zdradził i poszedł do innej, ale wiecie co? Pogodzili się, książę zakochał się przez przypadek w tej złej "nastolatce" z którą miał zamiar spędzić całe życie....Przepraszam, ale może pora od małego córkom wałkować że takich facetów na świecie niema, więc lepiej dla niej jak wymyśli inny ideał bo ten się nie sprawdzi.
Teraz druga, czyli  Czarodziejki z księżyca - fabuła ta sama, tylko są tu demony które nie kiedy i mnie przerażają. To jak dziecko ma sobie z tym poradzić? Albo tacy łowcy smoków. Mały wyciąga kasę za pracę dużego i zależy mu tylko na pieniądzach a duży tłucze smoki na sto i jeden sposobów. I czego to dzieci ma nauczyć?
Zdenerwował mnie ostatnio  fakt, iż na jednym z kanałów telewizyjnych leciały przed wakacjami, bajki z sensem, z przesłaniem i nauką. Leciał krecik, Reksio, Bolek i Lolek a od czasu do czasu też pojawiała się pszczółka Maja. To są konkretne bajki. Uczą przyjaźni, pomocy, współpracy i myślenia. Rozwijają fantazję. Nie widziałam tam, agresji, zbędnej walki czy też striptizu. 
Uważam, że powinniśmy zwracać większą uwagę na to co nasze dzieci oglądają. Musimy sobie uświadomić, że to właśnie bajki pobudzają ich fantazję, uczą jak postępować. Rodzice swoje a bajki swoje. Niestety w życiu już tak będzie, że rodzice będą coś tłumaczyć, pokazywać i uczyć, ale za rogiem trafi się koleżanka czy kolega którzy będą wiedzieć lepiej. I to nie jest nasza wina, tu zaczyna się dorosłość naszego dziecka, musi dokonać wyboru i albo wybierze dobrze albo źle. Ostatecznie będzie się uczyć na własnych błędach a nam zostanie mieć nadzieję, że nie zamierza wymierzać sprawiedliwości poprzez łomot w króciutkiej mini za który ktoś mu/jej będzie musiał zapłacić. 

*

Dnie zaczęły mi się zlewać, coraz więcej obowiązków i co raz częściej potrzeba mi dodatkowej godziny w zegarze. Ledwo panuję nad nerwami. Zauważyłam, że dzieci perfekcyjnie wyczuwają nastrój. Kiedy jestem już na skraju załamania w tedy Kacperro potrafi dokuczać podwójnie. 
W małym budzi się powoli bestia piekielna, siejąca spustoszenie wszędzie gdzie tylko postawi swą nogę. 
Kiedy tylko jedno pójdzie spać, nagle drugie wstaje. I dla tego też usilnie staram się napisać od kilku dni posta ale za nic mi nie wychodzi bo co chwilkę wyskakuje mi coś innego. 
Myślałam że planowanie chrzcin to pestka, a zaczynam mieć już dosyć. Jedzenie, torty, ciasta, lista zakupów, lista gości i o zgrozo sprzątanie. Gdzie zrobić zakupy i dogadać wszystko z księdzem. 

Dzisiaj byłam w swojej parafii, zapiąć na ostatni guzik formalności. I dowiedziałam się, że posiadam najbardziej wkurzającego księdza pod słońcem!Najpierw zażądał zgody z mojej wcześniejszej parafii i mój akt chrztu a dziś powiedział że nie potrzebnie w sumie to jest bo on się w obliczeniach pomylił. To nic, że mój tata musiał poświęcić i czas i pieniądze na każdy z tych dokumentów. Dodam tylko że jeśli chodzi o koszt chrztu, to się księżulek nie ceregielił i sumkę walną zdrową. Oczywiście w imię Boże i Bóg zapłać...
Bułeczka zaczęła bardzo marudzić, ząbki albo brzuszek dokuczają i do tego tak strasznie chce wstać ale jej nie wychodzi. Włączył się jej radar pt. " Na rączki all the time". I tak, jako okrutna matka nie daje się zbojkotować.Dziś byłyśmy u lekarza na szczepieniu( na sto procent będą posty na temat " pediatrów i szczepionek). Teraz została nam obserwacja maleństwa.  Ciesze się, że w tym tygodniu udało mi się umyć podłogę i nawet po dziś dzień wygląda całkiem nieźle. Czasami przechodzi mnie myśl, co ja bym bez teściowej zrobiła...Zginęła bym....serio...
Kochana kobieta, bardzo mi pomaga. Pozwala wyjść spokojnie do sklepu i załatwić drobne sprawy a czasami nawet wygania mnie z mężem wieczorami. Na prawdę potrzebna.
Kacpi, dzień w dzień robi wielkie postępy. Oprócz rozrabiania, składa coraz więcej zdań i coraz to więcej robi sam. Fajnie jest czasem usiąść z boku i popatrzeć jak się taki mały urwis rozwija. Ala zaczyna raczkować i nawet się cieszy z bliskości brata. 
Dziś jak bym miała mało obowiązków to na głowę spadł mi jeszcze jeden, bardzo przykry. Mój dziadek dostał ciężkiego zawału i leży w szpitalu. Musiałam się dowiedzieć gdzie przebywa i porozmawiać z lekarzem. Nie sądziłam, że na tym Świecie trafiają się ludzie którzy zrozumieją moje położenie i zechcą mi pomóc. Ale miałam też "przyjemność" z tą ciemniejszą stroną mocy. W pewnym momencie musiałam już wyłączyć telefon bo miałam serdecznie dosyć tego wszystkiego. Ogólnie te dni bardzo dały mi się do znaki, ale mam nadzieję, że to minie i każdy kolejny dzień będzie łatwiejszy i przyje mniejszy, a jak nie? To zawsze zostaną mi tabletki ziołowe o dość dobrym działaniu.
Dobranoc i do kolejnego dnia....
      
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za przeczytanie posta. Dla mnie liczy się każdy komentarz. Przemyślę go i przeanalizuję. Bardzo mi miło, że poświęcasz tu swój czas. Pozdrawiam