wtorek

Kradzieju zastanów się dwa razy!!..

*

Chodzi taki szperacz i szpera w internecie. Szuka, szuka i znaleźć nie może. 
Czego On szuka? Czego znaleźć się nie da? 

Aż natknie się na zdjęcie, na którym jesteś ty albo twoje szczęście. Klika lewym przyciskiem myszy, zapisz jako, i już ma. Co z nim zrobi? Gdzie go doda? 
Na tym cały problem polega.

Dodajemy zdjęcia na różnych portalach, blogach, ogółem mówiąc gdzie tylko się da. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy jakie to ma znaczenie. Chcemy się pochwalić miłymi chwilami i szczęśliwą rodziną, jakimś zakupem albo zwykłą pierdołą. Klikamy, dodajemy i szczęśliwe jesteśmy że inni powielają nasze szczęście. 
Tylko pora sobie uświadomić pewne sprawy z tym związane. 
Dodając takie zdjęcie( i nie ma to znaczenia gdzie) trafiło ono do świata wirtualnego. Stało się ogólnodostępne. Może zobaczyć je każdy. A co kryje się pod słowem każdy? Na to odpowiedz sobie sama/sam.  Ważną rzeczą jednak jest, że każde zdjęcie, aplikacja, grafika itp, ma swojego właściciela. Co oznacza, że jest czyjąś własnością!! 
Jak idziemy do sklepu, to za zakupy płacimy. Bierzemy banana i nie idziemy dalej w swoją drogę, tylko zwracamy właścicielowi koszta za owy produkt. 
Zabierając banana ze sobą i nie płacąc za niego, najzwyczajniej w świecie okradamy drugiego człowieka. Z internetem jest tak samo. To nie worek bez dna. Ten worek tworzymy my, ludzie. Jego zawartość to przeważnie nasze życie, praca, hobby. I czy według Ciebie, niema to wartości ?

Jeżeli jednak taka sytuacja ma już miejsce, i np. Twoje zdjęcia zostały wykorzystane bez Twojej wiedzy i zgody, możesz posłużyć się takim pismem:
Lublin, dnia ….. …2013 r.
…………………………………….
Działając bez jakiejkolwiek podstawy prawnej, mojej wiedzy i zgody, wykorzystał/a Pan/i na potrzeby sprzedaży internetowej, prowadzonej za pośrednictwem portalu internetowego „Allegro”,  fotografie w formacie cyfrowym mojego autorstwa oraz zawierające wizerunek moich dzieci /mojego dziecka. Wspomniane działanie stanowi naruszenie zarówno prawa autorskiego do przedmiotowych fotografii, jak również, godzi w prawa do wizerunku. Nadmienione naruszenia stanowią podstawę do dochodzenia stosownych roszczeń majątkowych i niemajątkowych, unormowanych przede wszystkim przepisami Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631, ze zm.).
Mając na uwadze fakt naruszenia praw autorskich, prawa do wizerunku i dóbr osobistych moich dzieci/mojego dziecka, a także przepisy Kodeksu cywilnego i ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w z y w a m Pana/ią do zaprzestania dalszego wykorzystania przedmiotowych fotografii i posługiwania się wizerunkiem moich dzieci/mojego dziecka. W sytuacji nie zastosowania sie do powyższego żądania wysunę roszczenie o zapłatę stosownej kwoty. Kwota stanowić będzie odszkodowanie (zadośćuczynienie) służące naprawieniu szkody wyrządzonej naruszeniem praw i dóbr osobistych moich dzieci. Jednocześnie zastrzegam, że kwota odszkodowania zostanie  skalkulowana w ramach wstępnego szacowania zakresu Pana/i odpowiedzialności majątkowej, co oznacza, że w przypadku konieczności przymusowego dochodzenia naprawienia szkody na drodze sądowej, zastrzegam sobie prawo określenia wyższej wartości odszkodowania.
...............................................................

Jeżeli potrzebujesz jakiegoś zdjęcia, grafiki i znalezłaś/eś ją w internecie to zapamiętaj sobie że: 
Umieszczenie takiej aplikacji wymaga zgody osoby która się na niej znajduje!!!

Wszystkie rzeczy umieszczone w internecie mają swoje prawa, kodeksy i zabezpieczenia. 

Jeżeli uważasz, że sprawa jest błaha i nie da się jej wygrać bo sąd odpuści, albo jedna ze stron zrezygnuję to zapraszam do przeczytania tekstu o takowej sprawie, dodam że wygranej.

Pamiętajcie, że macie swoje prawa. Wasze rzeczy również takie prawa mają. 

Jeżeli chcesz zapobiec, chociaż w jakimś stopniu kradzieży swoich treści to postępuj zgodnie z zaleceniami pod spodem. 
Czynności są proste i zajmują kilka minut. Blokowanie treści, tyczy się blogowiczów na blogspocie.

1. Wchodzisz w Szablon i klikamy edytuj kod HTML 
 

Po wklejeniu zapisujemy szablon. 

A Jeżeli chcesz zablokować poszczególne zdjęcia, musisz to zrobić, oddzielnie na każdym zdjęciu w danym poście. Wszytko, krok po kroku jest wyjaśnione tu.


O całej akcji, głośno i wyraźnie zaczęła mówić Makóweczka. Obszerniejszy tekst, wraz z wyjaśnieniem kodeksów karnych znajdziecie na jej stronie
Dziecinna rewolucja popiera tą działalność i przyłącza się do niej. 
Pamiętajcie, nie kradnijcie!! Dajecie przykład dzieciom i innym!!.

3 komentarze:

  1. święta prawda!!! Kradzieżom mówimy NIE!

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo trafna akcja, nalezy o tym mowic i uswiadamiac tych ktorzy mysla ze tak mozna

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie że pokazałaś jak można chociaż trochę zapobiec kradzieży naszych treści i zdjęć. Zaraz pomieszam w moim kodzie html :)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za przeczytanie posta. Dla mnie liczy się każdy komentarz. Przemyślę go i przeanalizuję. Bardzo mi miło, że poświęcasz tu swój czas. Pozdrawiam